Житія святих,  Святині монастиря

Частичка мощей святого великомученика Георгія Переможця

Пам’ять 23 квітня ( 6 травня за новим стилем ) 303 р. по Р.Х.

Святий Великомученик Георгій народився в Кападдокії (Мала Азія) в сім’ї благочестивих християн. Згодом, коли його батько мученицьки постраждав за Христа, мати переїхала жити в Палестину, де мала маєток і там виховала малого Георгія.

Досягнувши повноліття, Георгій вступає на військову службу, де вирізняється серед інших воїнів своїм розумом, хоробрістю, фізичною силою, військовою поставою та красою. Згодом імператор Діоклетіан (284-305) призначає його воєначальником.

В цей період Діоклетіан, який був талановитим правителем, фанатично захопився ідеєю відродити в Римській імперії язичництво, яке тоді відмирало та в 296 році видав указ, за яким почав жорстоко переслідувати християн. Через це й увійшов в історію, як один із найжорстокіших гонителів християн.

Коли святий Георгій дізнався про це, то сповнившись жалю до християн, роздав своє майно бідним, відпустив на волю своїх рабів і прийшов у Сенат, де оголосив, що він – християнин.

Промова воєначальника Георгія була сповнена сильних і переконливих заперечень проти імператорського наказу переслідувати християн. “Я раб Христа Бога мого та свідчу про цю істину”, – говорив він.

Один з сановників повторив слова Пилата: “Що є істина?”. На це явятий Георгій відповів: “Істиною є Сам Христос, якого ви гоните”.  Діоклетіан почав умовляти Георгія відректися від своїх переконань і принести жертву ідолам, обіцяючи йому земну славу. На це святий відповів: “Ніхто й ніщо не ослабить моєї віри”. 

Після безрезультатних умовлянь відректися від Христа імператор наказав піддати Георгія різним мукам. Його закрили в темницю, де, поклавши спиною на землю, ноги вклали в колодки, а на груди поклали важкий камінь. Та святий Георгій мужньо переносив ці страждання і прославляв Господа.

Ікона вмч. Георгія Побідоносця з монастиря Ксенофонт на Афоні

Наступного дня Діоклетіан наказав колесувати святого мученика. Його прив’язали до великого колеса, яке оберталося, а гострі шипи рвали тіло. Святий Георгій взивав до Господа за підтримкою, але потім затих. Імператор подумав, що він вже мертвий і наказав зняти тіло з колеса. Сам у той час пішов в капище, щоб принести подячну жертву ідолам. 

В цей час надворі стемніло, прогримів грім і почулися слова: “Не бійся, Георгіє, Я з тобою” і явився Ангел Господній у вигляді світлоносного юнака, який поклав руку на мученика і сказав: “Радуйся!” і святий Георгій став здоровим. Присутні, побачивши таке чудо, увірували в християнського Бога. Два знатних сановники Анатолій і Протолеон, які були християнами, відкрито оголосили про це імператору, який наказав відсікти їм голови. 

Далі імператор, щоб зламати віру Георгія, звелів кинути його в негашене вапно. Там святий перебував три дні, але залишився живим. Згодом, щоб принизити християнську віру, Діоклетіан просить Великомученика воскресити померлого. Георгій відповів: “Ти спокушаєш мене, але заради спасіння народу цього, що побачить силу Христа, Бог мій сотворить таке чудо”. Імператор звелів воскресити свого померлого слугу Афанасія і за молитвою Георгія це здійснилося, проте не навернуло до віри Діоклетіна. Розлючений, він кинув його знову у в’язницю.

В останню ніч Великомученик молився і йому з’явився Христос, Який обійнявши, поцілувавши та поклавши на голову вінець, сказав: “Не бійся нічого й сподобишся Царства зі Мною”. 

Святий великомученик Георгій Переможець

На суді імператор хотів спокусити Георгія Переможця в останній раз і запропонував йому стати співправителем імперії, але святий категорично відкинув цю пропозицію. Тоді йому запропонували увійти в божницю і принести жертви ідолам. Святий увійшов і всі ідоли розсипались. Це ще більше розлютило імператора й присутніх і йому відсікли голову 6 травня 303 року в Нікомідії.

Тіло його поховали в місті Лідді. Пізніше, під час правління імператора Константина, там був побудований храм в честь Великомученика і там розмістили його чесні мощі.

Багато чудес також вчинив Святий Георгій вже після своєї смерті. На батьківщині Великомученика Георгія був страшний змій, який умертвляв і поїдав людей. Мешканці цього міста, за вимогою жерців по черзі водили змієві на поживу своїх дітей. А коли прийшла черга царської дочки, то і її повели. Всі плакали, а християни молилися за неї. Несподівано, з’явився на білому коні святий Георгій і сказав дівчині, що він воїн Христа Спасителя і, вдаривши змія списом, вбив його. Саме тому на іконах його найчастіше зображають верхи на коні, з якого він списом проколює змія.

В той час, як говорить Передання, 25 тисяч людей прийняли Святе Хрещення. Біля озера, де був вбитий змій, збудували церкву в честь Пресвятої Богородиці і Св. Великомученика Георгія. 

Зараз мощі Святого перебувають в місті Лод (Ізраїль) в храмі, названому на честь Святого, голова Георгія Переможця знаходиться в базиліці Сан-Джорджіо ін Велабро в Римі (Італія). Права рука – в монастирі Ксенофонт на святій горі Афон (Греція).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *